Glosy

26. února 2009 v 15:49 | Phoebe Esteban |  Glosy
Myslím, že tenhle fenomén je na internetu poměrně rozšířený - glosátor si vezme na paškál povídku ne zrovna dobré kvality a svými osobními poznámkami si do ní lehce rýpne...

Ano, i mně není tento druh spisování cizí a neodsuzuji ho. Dobrá povídka se totiž nedá dobře a vtipně oglosovat, takže jaká je obrana proti glosování?
Pište kvalitní povídky;-)

Nikdy nemůžu zaručit, čí povídka se tu může objevit... Nehledejte v tom nic osobního, nedívám se na autora, ale na způsob jeho psaní.

Poznámka: Nenárokujeme si žádná práva na původní dílo autora. Naším dílem jsou různobarevné texty, citace patří autorovi.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kájula Kájula | Web | 26. února 2009 v 17:09 | Reagovat

Awww, tož, snad se ti nedostanu pod ruku. :o)

Těším se, protože tvé glosy jsou skvělé! *vrní*

2 Lakejja Lakejja | Web | 1. března 2009 v 1:26 | Reagovat

Kájula mi poslala odkaz na tyto stránky a bylo to potřeba...dnešek plný nemilých zpráv a věcí a tohle mě opravdu rozmesmálo až k slzám....přesněji řečeno...Bublinky :D teď aby se jen člověk modlil, aby se ti nedostal do rukou.... protože....co když sám autor ví, jaké lze udělat parodie? oj oj :-D

3 baba Jaga baba Jaga | 16. května 2010 v 20:19 | Reagovat

hmm...sice se u toho člověk nasměje, ale stejně mi to nepřijde fér, když jde třeba o mladší autorky, které se snaží něco napsat. Ale tak, jestli na to nepřijdou, tak to ničemu neuškodí...to jen mýmu přehnanýmu svědomí se to nelíbí. Ale směju se tomu ráda.

4 Blanch Blanch | 19. září 2010 v 16:33 | Reagovat

[3]: Ale uškodí...
Jestli autorky nechtějí, aby je někdo nahlásil blogu za porušování autorských práv, což tohle je, tak ať si řádně pročtou tohle: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/autorsky/cast1h1.aspx ...mimochodem někde na nějakých HP stránkách je přímo výcuc zákonů vztahujících se k takové tvorbě speciálně pro povídky a glosování. Možná to mají Sosaci, teď si nejsem jistá, nicméně kvůli tomu byly zrušeno desítky blogů.

Hlavně, že se autorko bavíš..haha..což o to, že hnusně ponižuješ druhé lidi, viď? Přej a bude ti přáno, pevně doufám, že jednou narazíš, protože tohle pokrytecké ponižování osob, které něco tvoří jen z kratochvíle, protože je to baví, je dost pod úroveň. Glosy nemají být útočné, což v tvém případě jsou, to je další porušení Sbírky ČR mimo jiné, tvůj pokřivený pohled na glosy a vůbec všech na dnešním blogovém světě je vážně úchvatný. Kdyby si aspoň někdo dal tu práci a snažil se glosování pochopit tak, jak má být a ne tak, jak se mu to hodí(tzn. snižování inteligence autora).

Děláš taky něco, co tě baví, ale co ti kupříkladu úplně skvěle a DOKONALE(to je blbost, že, vždyť podle všeho tady, ty dokonalá jsi) nejde? A kefrá ti do toho někdo pořád a uráží tě u toho?
Co kdybys koukla na chvilku do svědomí.

Kromě toho, že celý tento brloh je na report na blog.cz kvůli porušování zákonů ČR, tak nemám ráda glosování už proto, že typy jako jsi ty z toho přesně dělají útočný akt a ponižují autory a tím spíš bez jejich svolení.

Upřímně, má nechuť ke glosám nečiší z toho, že jsem častým jejich předmětem a už kolik dlouhých let a nikdy jsem nikoho za to neudala a vždycky nad tím mávla rukou, ale číší z nespravedlnosti.
Jednak - zneužívání cizích děl k pobavení druhých a sebe, to je hyenismus(Víš, že podle lidských práv nesmíš takhle dokonce nikoho ani ponižovat? Další přestupek.), druhak se dost mýlíš v tom, že dobré dílo nelze oglosovat. Ale lze. Všechno jde oglosovat. Záleží na metaforách, použitých přívlastcích, oxymorónech, personifikacích a různých těchto prvcích, které ve čtenáři vyvolávají chuť glosovat. V běžné mluvě nejsou tolik používané, ale v knihách ano a kolikrát člověka napadají glosy i u klasických děl uznávaných autorů.
A nesouhlasím s tím, že všechna díla, která tady máš, jsou nekvalitní.

Jak říkám, hlavně, že se bavíš..ha ha... za to kamarádka, co se tady dneska našla, ta je z toho celá špatná. Typická česká povaha - ublížit co nejvíce lidem. To je strašná sranda.

Až tě někdo někdy nahlásí, pak se budou smát jiní...

5 Radka Radka | 19. září 2010 v 18:24 | Reagovat

Blanch...chtěla jsem ti tu udělat přednášku, ale myslím, že výstižnější bude:
"Prosím, mohu tě ponížit?" :-D Tak a už jsem se zeptala :D

kdybys to nemohla najít, tak reaguje na tento odstavec: Kromě toho, že celý tento brloh je na report na blog.cz kvůli porušování zákonů ČR, tak nemám ráda glosování už proto, že typy jako jsi ty z toho přesně dělají útočný akt a ponižují autory a tím spíš bez jejich svolení.

6 Blanch Blanch | 20. září 2010 v 17:31 | Reagovat

[5]: No ono to je totiž strašně vtipné z někoho udělat blbce a dokázat si, že je člověk nadsamec.

To nemění nic na faktu, že to porušuje autorská práva "umělců" dle zákonu č. 121/2000 Sb. - a mimochodem, nevztahuje se to na blog.cz, jak si majitelka blogu naivně myslí(což mi v jejím věku přijde trošku ujeté, vždyť by už takové základní věci měla dávno vědět, na středních školách se to učilo, co si pamatuju), ale na jakýkoliv hosting, jakéhokoliv poskytovatele a není to jen "ten pitomý internet", práva se vztahují i na něj a všude. Argumentovat, že půjde někam jinam než na blog.cz, to si teda fakt pomohla.
Ta autorská práva s tím nezmizí.

[5]: no mimochodem divila by ses, ale já jsem autorům dávala ke glosování svolení, aspoň deset už jsem jich dala a kdo je víc otrnulý, nebude protestovat a kdo nebude chtít, protože se ho to dotkne, tak prostě odmítne. Je to základní lidské právo, protože se jedná o JEHO majetek.
Proč to prostě nedokážete pochopit?

7 Blanch Blanch | 20. září 2010 v 17:38 | Reagovat

Jen by mě zajímalo, jestli má aspoň černé svědomí z toho, že si musí dokazovat, že ona to umí líp tím, že poníží povídky a jejich autory...

8 Radka Radka | 20. září 2010 v 17:49 | Reagovat

Blanch: Když mluvíme o právech. Falkira dostala od Rowlingové práva parodovat její dílo HP? Dost pochybuju...

9 Blanch Blanch | 21. září 2010 v 0:13 | Reagovat

[8]: :DD

Klidně pochybuj, protože JKR o ff ví a dokonce s jeho publikováním souhlasila :D, dokonce o tom mluvila i v jednom dokumentu, co byl v televizi asi tři nebo čtyři roky zpátky.
Sama se taktéž přiznala k tomu, že se v některých ff povídkách inspirovala a že si je čte a že si oblíbila i slash povídky. A byla nadšená z reakcí fanoušků, že Brumbál je gay.
Dokonce pod pseudonymem nějaké ff vydala sama. O Pobertech.

Nicméně - její dílo samotné není zneužito, využívány jsou její postavy a téma, což není zneužití díla jako takového - aporpos její dílo nikdo nezneucťuje. Tohle je totiž i usebrání na cti.
Nemění to tudíž nic na faktu, že se takto začínající autoři ponižují(a nejen ti).

Abychom se pochopily... Mně nevadí glosování jako takové kvůli obsahu, ale kvůli přístupu oněch osob. A kvůli tomu, že si každý myslí, že to MŮŽE dělat. To je omyl. Nemůže.
Je to do jisté míry netolerance a ponižování.

Jo a ještě něco... Na internetu najdeš i seznam spisovatelů, kteří s ff nesouhlasí a kteří s ff souhlasí. Rowla s psaním fan fiction veřejně souhlasila. Stalo se tak poprvé nedlouho poté, co vyšly první dva díly.
Takže ona to povolení dala.

Jiná věc by byla, kdyby někdo vzal její knihy, oglosoval je, případně třeba přepsal nebo jinak zneužil, a pak vydal.
To už by bylo protiprávní. Respektive sama JKR nesouhlasí ani s tím, aby její téma bylo zneužito k vydávání a propagování v knihkupectví. Čili kdyby někdo chtěl vydat třeba knihu o Pobertech, buď si musí koupit autorská práva nebo to udělat, a pak se nedoplatit na pokutě a ještě k tomu by knihy byly staženy.

Vím o tom všem zejména proto, že jsem glosování řešila nejednou.

10 Blanch Blanch | 21. září 2010 v 0:29 | Reagovat

Citace z wiki: "Tvorba a šíření fanfiction (na internetu) z důvodu neziskovosti, převážně nízkého věku autorů a také z toho důvodu, že se jedná o přirozený fenomén, který je součástí popularity každého známého autora, není obvykle považována za porušování autorských práv, potírána ani stíhána."

A jedná se přímo o HP...

Tohle už se ale netýká přímo psaných povídek fanoušků, kteří už na svou tvorbu mají další autorská práva.
Mám i několik užitečných odkazů na zákoník, wikipedii a tak dále, pokud mi stále nevěříš a chceš přesvědčit.

Jinak ještě citace od Rowly: "Něco jiného je bezplatně publikovat informace na internetu a něco jiného je pak prodávat je jako knihu."

11 Phoebe Phoebe | 21. září 2010 v 7:33 | Reagovat

Blanch, ale já nikdy netvrdila, že jsem expert, tím se tu oháníš jedině ty;-)

A asi jsi mě špatně pochopila, já nestahuju z blogu proto, že jinde autorská práva nejsou - já stahuju proto, aby se tohle drama nedotklo i překladů.
Oháníš se autorským zákonem, ale myslíš, že citace jsou taky nepovolené? V tom případě jsou tedy všechny seminárky z vysokých škol kopie a autoři by měli být hnáni před soud, ne?

"A kvůli tomu, že si každý myslí, že to MŮŽE dělat. " Existuje něco jako svoboda slova. Když někdo dá povídku na internet, nese kůži na trh. Třeba Radka napsala Falkiře konstruktivní kritiku - a co z toho má? Falki ji v podstatě obvinila z homofobie a z toho, že přece tu povídku napsala před třemi, čtyřmi lety, takže má právo být špatná. Ano, to má. Ale ať ji teda buď stáhne nebo ať se připraví na kritiku.

A jinak - tvrdíte o mně, že já jsem ta ubohá, ale očividně vás tu baví se se mnou hádat. Kvůli pravdě se každý nejvíc pere, takže asi nebudu tak úplně vedle, nemyslíte?;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama